Ciekawe kompozycje w ogrodzie

Ciekawie zaaranżowana zieleń wokół domu to zasługa przede wszystkim pomysłowości ale przede wszystkim środków przeznaczonych na sfinansowanie przedsięwzięcia.

 

Prace ogrodowe wymagają czasu, zaangażowania oraz często wyobraźni przestrzennej. Wszystko zależy od tego co chcemy tu osiągnąć. Czy pragniemy mieć więcej przestrzeni wypełnionej zadbanym trawnikiem, czy też może ciekawie zaprojektowane klomby, cieniste zaułki, miejsca dla niezwykłych krzewów, oczka wodne.

Wiadomo, że na mniejszej przestrzeni nie poszalejemy z pomysłami. Jednak najważniejsza jest w tym wszystkim estetyka miejsca. Na nią wpływa w dużej mierze stan roślin ogrodowych. I tak, zacząć możemy od trawy. Jeżeli jest żywo-zielona, gęsta i równo przycięta, to jest to już wspaniała baza pod dalsze działania architekta zieleni. Z kolei jeżeli nasz trawnik pozostawia wiele do życzenia, najpierw powinniśmy właśnie ten element przywrócić do porządku. Wybieramy technikę hydrosiewu lub trawnik z rolki. Wtedy mamy pewność, że na takim tle nasze ogrodowe kompozycje prezentować się będą idealnie.

Na pewno niezwykłym miejscem każdego domu jest jego taras. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni to ulubione miejsce odpoczynku dla wielu z nas. Przestrzeń ta łączy ogród z domem i najczęściej jej poświęcamy najwięcej naszej uwagi. Wymaga on faktycznie wyjątkowej oprawy ogrodowej i architektonicznej.

To wchodząc na taras w pełni oczekujemy spotkania z przyrodą, słońcem, zapachem i kolorem. Dobrze zaprojektowany taras to świetne miejsce na wypoczynek po całym dniu w pracy. To miejsce dobrze jest podzielić na pewne strefy. Pierwsza z nich pełni funkcję wypoczynkową, a druga gastronomiczną. Zatem z jednej strony taras wyposażamy w stylowe donice z kwiatami i wygodne ratanowe meble, a z drugiej w wygodny stolik z rusztem. Na tarasach najlepiej prezentują się kolorowe hortensje, doniczkowe gerbery, pelargonie w skrzyniach oraz biało-czerwone werbeny. W takim punkcie można również podnieść estetykę ustawiając ozdobne dzbany z ceramiki, donice z mini drzewkami.