Budowa okien PCV

oknapcv-150x150PCV(polichlorek winylu) jest tworzywem sztucznym powszechnie stosowanym w wielu gałęziach gospodarki. Ma właściwości termoplastyczne, charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, jest odporny na działanie wielu rozpuszczalników. Cechy te sprawiają, że powszechnie stosuje się go do produkcji okien. PCV zostało wynalezione w pierwszej połowie XIX wieku, jednak szerokie zastosowanie w produkcji znalazło dopiero w latach 30. XX wieku. Pierwsze okna PCV zaczęły powstawać w pierwszej połowie XX wieku, a dziś jest to najpopularniejszy rodzaj okien na świecie.

Nowoczesne ramy okienne tego typu mają wbrew pozorom złożoną konstrukcję, która decyduje o ich wytrzymałości oraz termoszczelności. Powszechnie okna PCV wykorzystują szyby zespolone. Składają się one z min. dwóch szklanych tafli, oddzielonych od siebie tzw. ramką dystansową. Ponadto, przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest najczęściej gazem szlachetnym(np. argonem), co znacząco zwiększa termoizolację. Profil okna to kształtownik, z którego wykonywana jest m.in. rama okna oraz ościeżnica. We wnętrzu profilu PVC znajdują się komory pełniące funkcję odwadniającą, wzmacniającą, usztywniającą oraz izolacyjną. Okucia są elementem okien umożliwiającym otwieranie okien na różne sposoby, a także ich płynną regulację. Zwiększają również szczelność okien, regulują uchył, umożliwiają blokadę uchyłu i zapewniają mikrowentylację, do której nie jest konieczne uchylanie okna. Okucia najczęściej montuje się obwodowo, czyli wewnątrz ramy – na całym jej obwodzie. oknapcv2-150x150Montowanie może jednak być też rozwieralne, uchylne lub uchylno-rozwieralne. Od rodzaju okucia zależy rodzaj okna – mogą być np. obrotowe, odchylne, przesuwne czy też składane. Na rynku dostępne są rozmaite kombinacje okuć okiennych. Możemy kupić okna PVC np. z okuciami antywłamaniowymi (wyposażonymi w zaczepy antywyważeniowe na ościeżnicy i wchodzące w nie rolki ryglujące na skrzydle) czy umożliwiającymi jednoczesne otwarcie dwóch skrzydeł okna za pomocą jednej klamki lub zatrzaśnięcie drzwi balkonowych z zewnątrz. Jest więc w czym wybierać. Uszczelki są ważnym elementem okien. Decydują o ich szczelności. Bardzo ważny jest materiał tworzący uszczelkę.

oknapcv3-150x150FixOkna.pl – okna PCV Wrocław
ul. Borowska 186a
50-557 Wrocław
tel: +48 717 802 666
kom: +48 609 507 923
fax: +48 717 945 125
E-mail: borowska@fix.wroclaw.pl

Wpływa on na jakość uszczelnienia, a także trwałość elementu i odporność na działanie wszelakich czynników atmosferycznych. Najlepsze uszczelki wykonane są z materiału EPDM. Mogą one bez problemu wytrzymać nawet 50 lat. Ostatnim elementem okien PCV są nawiewniki. Stanowią one część układu wentylacyjnego. Funkcją nawiewników jest zabezpieczenie odpowiedniego dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną nawiewną. Dzięki swojej budowie zapewniają stałą, niezależną od czynników zewnętrznych, ilość nawiewanego powietrza. Oprócz tego, mają również możliwość ręcznego regulowania wielkości przepływu powietrza do wnętrza.