Roślinność czyli jak zaczarować swój ogród

Każdy ogród powinien być miejscem stworzonym dla idealnego wypoczynku. Kojąca zieleń, ulubione kwiaty i pergole, które zapewniają nam całkowitą prywatność.

Projektując ogród trzeba wziąć pod uwage, jaką funkcje ma on pełnić. Jeżeli sami nie lubimy zajmować się roślinami, może lepiej zainwestować jedynie w dobrej jakości krzewy i trawę w rolkach. Ważne, by zachować estetykę tego miejsca, które powinno być zaproszeniem do naszego domu. Każda pora roku w jakiś sposób akcentuje się na rabacie wokół domu. Wiosna to czas dla żonkili, tulipanów, aksamitek, bratków, hiacyntów oraz magnolii.

Swój rozkwit przeżywają w pełni azalie, rododendrony a już w maju bzy i konwalie. Jest w czym wybierać, jeśli lubimy mieć w ogrodzie dużo kwiatów i kwitnących krzewów, warto zastanowić się nad odpowiednią kompozycja kolorystyczną. Biel zestawiona z pudrowym różem i fioletem to doskonała alternatywa dla osób lubiących barwy pastelowe. Z kolei kolory od żółci po czerwień połączone z odcieniami fioletu cieszą oko tych z nas, którzy wolą energetyczne kolory. Tutaj zdecydowanie dominują kwiaty o żywych barwach: irysy, piwonie, goździki, nasturcje, róże czy robinie.

Doskonałą ozdobą pergoli i płotów będzie powojnik w zdecydowanych i widocznych z daleka barwach. Dodatkowo tworzy on wspaniały cień w letnie, upalne dni, kiedy już opanuje całą pergolę. Ostatnio bardzo modne stały sie ogrody aranżowane w stylu country.

Taki wiejski ogród w centrum miasta daje wrażenie odrealnienia. Przebywając w nim zapominamy o miejskim gwarze. Tutaj obok roślin tj. winorośli, słoneczników, maciejki, niezapominajki czy dalie powinny znajdować się architektoniczne elementy w stylu rustykalnym tj. drewniane altany, ogrodowe meble pobielane, płotki. Takie komponenty doskonale korespondują z tym stylem. Dodatkowo dobrze jest wprowadzić gliniane dodatki – donice, dzbany a ścieżki ogrodowe wyłożyć ryflowanym drewnem bądź naturalnym kamieniem. Taka zaciszna oaza daje wiele wytchnienia po męczącym dniu. Trzeba tylko o nią odpowiednio zadbać, by cieszyła nasze oczy aż do późnej jesieni.