Styl industrialny. Jakie płytki będą odpowiednie?

Surowy styl industrialny cieszy się ostatnimi czasy coraz większym zainteresowaniem. Zarówno w pomieszczeniach użytkowych, jak i w domach mieszkalnych pojawiają się elementy w stylu industrialnym. Prosty design, chłodna kolorystyka – tak można w wielkim skrócie podsumować styl industrialny. W tej chwili można na rynku znaleźć bez większego problemu płytki ceramiczne, które będą pasować do tej modnej estetyki.

Styl industrialny – czym się charakteryzuje?

Kiedy mowa o stylu industrialnym, zwykle myślimy o loftach, czyli charakterystycznych mieszkaniach urządzonych w obiektach wykorzystanych wcześniej w celach przemysłowych. Prostota, surowość i duże przestrzenie – to kwintesencja stylu industrialnego, którzy przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Oczywiście także i mniejsze pomieszczenia w domu można z powodzeniem urządzić w modnym stylu industrialnym. Nawet, jeśli marzy Ci się tylko łazienka w industrialnej aranżacji, możesz znaleźć odpowiednie materiały i akcesoria. Surowe drewno, metal oraz oczywiście ceramika – te materiały są najpopularniejsze, jeśli chodzi o styl industrialny. Na szczęście obecnie można bez większych przeszkód znaleźć odpowiednie płytki, z pomocą których łatwo odmienimy łazienkę, kuchnię lub inne pomieszczenie w domu czy mieszkaniu.

Płytki w dużych pomieszczeniach

Jeśli chcesz urządzić jakieś większe pomieszczenie w stylu industrialnym, masz stosunkowo duże pole do popisu. Dobrym rozwiązaniem będą płytki o dużym formacie – zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Kolorem, który jest typowy dla aranżacji w styli industrialnym, jest szarość. Oczywiście, jeśli zależy Ci na urozmaiceniu wnętrza, możesz postawić na różne odcienie szarości. Duże wnętrza nie zostaną przytłoczone także i wtedy, gdy postawisz na płytki z fakturą – tutaj ciekawym rozwiązaniem mogą być modne ostatnimi czas szare płytki imitujące surowy beton. Uwaga – aby całą aranżacją miała autentyczny charakter do tego typu płytek trzeba wybrać meble o dość surowej linii. Regały metalowe albo meble z palet (hit ostatnich lat) będą tworzyć harmonijną całość

Nieduże pomieszczenie w stylu industrialnym

Wbrew pozorom styl industrialny jest sensownym rozwiązaniem nie tylko w przypadku dużych loftów. Także nieduży salon lub gabinet można urządzić w tym stylu. W takim przypadku jednak wielkoformatowe płytki nie zawsze mogą być dobrym rozwiązaniem. Chodzi o to, aby uniknąć docinaniea materiału. Obecnie znajdziemy jednak także i mniejsze płytki ceramiczne w modnych odcieniach szarości. Zaleca się wybranie płytek matowych lub wręcz tak modnych płytek imitujących beton. W stylu industrialnym takie elementy jak instalacja wodno-kanalizacyjna albo instalacja elektryczna na ścianach są wręcz podkreślane, a w surowym betonowym otoczeniu będą tym bardziej zwracać uwagę. Choć trzeba przyznać, że takie połączenie są raczej dla osób odważnych.

Płytki imitujące beton w stylu industrialnym

Standardowym elementem aranżacji industrialnych są płytki imitujące beton – to surowe wykończenie, które robi wrażenie. Najczęściej można zdecydować się takie płytki w kolorystyce jasnoszarej, szarej oraz grafitowej. Same płytki tego typu na ścianie i podłodze sprawiają dość chłodne wrażenie, jednak można je jak najbardziej ożywić jakimiś kolorowymi dodatkami, które dodadzą charakteru całemu wnętrzu. Monochromatyczne wykończenie ścian i podłóg powiększa optycznie pomieszczenia, stąd też tego typu płytki na pewno sprawdzą się we wnętrzach mniejszych, gdzie przeważa styl nowoczesny.

Płytki drewnopodobne w stylu industrialnym

Typowa dla stylu industrialnego jest pewna surowość aranżacji. Beton, metal i drewno – te materiały są dość typowe dla tego rodzaju aranżacji. Jeśli już zdecydowaliście się na łatwe do utrzymania w czystości płytki, możecie postawać także na płytki ceramiczne imitujące drewno. To połączenie ciekawej estetyki z praktycznym zastosowaniem. Warto zaznaczyć, że ceramiczne płytek drewnopodobne od dobrych producentów naprawdę znakomicie imitują naturalne drewno, włącznie z jego usłojeniem. To może być naprawdę ciekawe dopełnienie Twojego salonu!