Trawnik z rolki ? czy warto zainwestować?

Marzy Ci się piękny ogród z gęstą, zieloną trawą do późnej jesieni?Na takim tle wspaniale wyglądają sezonowe kwiaty oraz zadbane krzewy. Zakładanie trawnika to nie najłatwiejsza praca, ponieważ musimy się tu wykazać dużą cierpliwością.

 

Zwykłe metody mogą nas zawieść i wtedy warto podeprzeć się innymi, bardziej efektywnymi metodami. Jak sprawić, by zawsze cieszyć swoje oko nienaganni prowadzonym ogrodem? Nie trzeba być tu ogrodnikiem z prawdziwego zdarzenia. Wystarczy wypróbować kilku sztandarowych rad specjalistów i zainwestować trochę środków w nowoczesne rozwiązania.

To nie prawda, że nowoczesność jest zbyt kosztowna. W usługach ogrodniczych również pojawiają się innowacje, które ułatwiają życie, skracają Twój czas, który normalnie przeznaczasz na prace ogrodowe.
Taką ciekawa alternatywą może stać się dla Ciebie trawa z rolki. Czerpana z najlepszych i najbardziej trwałych gatunków traw, sprawi, że wokół Twojej posesji zrobi się o wiele ładniej niż kiedykolwiek.

Zakupiwszy trawę z rolki trzeba poznać kilka ważnych warunków jej pielęgnacji. W tydzień po ułożeniu darni, powinno się wywałkować trawnik wałem. Już po 2-3 tygodniach wymagane jest już pierwsze koszenie, bo wówczas źdźbło osiąga już długość 5-7 cm.

Takie zabiegi sprzyjają poprawnemu rozkrzewianiu oraz intensywniejszemu wzrostowi. W okresie od maja do września wskazane jest koszenie przynajmniej 2 razy w tygodniu. Trawnik z rolki trzeba umiejętnie zabezpieczać przed czynnikami chorobotwórczymi tj. grzyby, pleśnie, a także przed chwastami. Często stosowanym nawozem w tym przypadku jest np. Azofoska.

Nawożenie rozpocząć należy wczesną wiosną, a następnie późną jesienią. Trawa z rolki powinna być podlewana regularnie raz na tydzień. Natomiast w czasie suszy, co 3 dzień.
Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej zakładać trawnik z rolki. Jakie czynniki musimy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim jest to temperatura, wilgotność powietrza, rodzaj gleby. Idealną porą na te czynności jest wczesna wiosna albo późne lato. Najbardziej preferowaną porą jest wypośrodkowanie tego momentu. Wiosną wzrastająca temperatura lub niskie temperatury przy gruncie mogą utrudniać prawidłowy wzrost trawy, sprzyjają natomiast porostowi chwastów, a tym samym zagłuszaniu kiełkującej trawy.

Nie należy zakładać trawnika w czerwcu i lipcu ze względu na zbyt wysokie temperatury, wpływające na wysuszenie gleby i zatrzymanie kiełkowania trawy.